Tydzień z książką i Dzień bibliotekarza
Nasza szkoła w dniach 8 - 12 maja 2023 roku obchodziła Tydzień z książką i Dzień bibliotekarza. Uczniowie aktywnie i chętnie uczestniczyli w zajęciach. Na lekcjach języka polskiego wykonywali plakat ukazujący korzyści wynikające z czytania książek. Wymyślali hasła promujące czytelnictwo. Redagowali recenzje swoich ulubionych książek, w ten sposób zachęcając kolegów do ich przeczytania. Wykonywali ćwiczenia ze słownikami, które miały na celu wzbogacić słownictwo i poćwiczyć poprawność językową. Klasa ósma w grupach powtarzała bohaterów lektur obowiązkowych, wypisując skojarzenia związane z nimi i motywy przydatne do napisania prac pisemnych na egzaminie.
Uczniowie klasy drugiej i piątej wykonali własne zakładki do książek. Uczennica Hanna Wrona przygotowała i zaprezentowała uczniom prezentację multimedialną dotyczącą historii książki od czasów najdawniejszych (narzędzia piśmiennicze, rodzaje pisma, rozwój alfabetu, wynalezienie druku) do współczesnych (e-booki).  Na przerwach uczniowie odłożyli telefony komórkowe i czytali książki na korytarzach szkolnych i na boisku, uczestnicząc w ten sposób w akcji Przerwa na czytanie.W bibliotece szkolnej najmłodsi uczniowie słuchali czytanych przez panie bibliotekarki opowieści i wykonywali do nich prace plastyczne.
Dzięki książkom poznajemy świat, nowe miejsca, kultury, nowych ludzi. Pobudzamy naszą wyobraźnię i pamięć. Książka to kopalnia wiedzy i wielkiej mądrości, dlatego warto z nią obcować jak najczęściej. Jak mawiała Wiesława Szymborska: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Przeprowadziły: Magdalena Macyszyn, Magdalena Pietrzak