sp4 frontsSzkoła to rzeczywistość, której nie da się zamknąć w daty, liczby, statystyki. Nawet jeśli pomagają one klasyfikować, porównywać – to zacierają zbyt wiele. Bo szkoła to niedające się zmierzyć emocje, niezliczone rytmy młodych serc, korytarze wypełnione śmiechem i rozmowami. Szkoła to setki wspomnień, których nie utrwalą nawet najlepsze aparaty fotograficzne. Szkoła to miejsce, do którego się wraca. Taka jest „Czwórka”.

1 września 1993 r. rozpoczęła się niezwykła historia Szkoły Podstawowej nr 4. Dzieci z osiedla Bema, Miętna, Lestkowa, Wojcieszyna i Otrębów doczekały się wreszcie powstania szkoły, która była nie tylko blisko ich miejsca zamieszkania, ale przede wszystkim mogła stać się szkołą bliską im. „Czwórka” od samego początku funkcjonowała jako szkoła niewielka, dzięki czemu między uczniami szybciej mogły tworzyć się więzi koleżeńskie, pierwsze małe przyjaźnie. 10 nauczycielek pod kierownictwem pierwszego dyrektora, Wiesława Buczyńskiego, z zapałem i radością, zapisywało pierwsze karty historii nowo powstałej szkoły. Tuż po otwarciu szkoły dla pierwszych uczniów, rozpoczęto budowę nowych pawilonów, a w 1995 r. otwarta została biblioteka szkolna, z której zasobów mogli korzystać także mieszkańcy osiedla Bema. Pierwsi absolwenci, pełni nadziei i wiedzy, opuścili szkołę 19 czerwca 1996 r. W tym samym roku rozpoczęła się, trwająca do 2004 r., sportowa współpraca z Rerik i Gutzkow. Uroczyste obchody 5-lecia szkoły połączone były z otwarciem nowo wybudowanej sali gimnastycznej, która pozwala uczniom na jeszcze lepsze rozwijanie sportowych pasji i umiejętności. Poszerzaniu horyzontów uczniów służy także, otwarta w 2001 r., pracownia komputerowa.

Przełomowym wydarzeniem dla „Czwórki”, kierowanej już (od roku szkolnego 2003/2004) przez dyrektor Magdalenę Zarębską-Kuleszę, było nadanie szkole imienia papieża Jana Pawła II – 14 października 2005 r. – i przekazanie sztandaru społeczności uczniowskiej. Wzór, jakim jest patron, inspiruje liczne działania szkoły, wśród których jednym z najpiękniejszych jest odbywający się corocznie konkurs recytatorski „Wypłyń na głębię”, w którym uczniowie z terenu gminy przypominają poetycki rys papieża Polaka.

Zamknięciem pewnego rozdziału w życiu szkoły, była decyzja o wyburzeniu „starego skrzydła”, na którego miejscu wybudowano nowoczesny pawilon dla najmłodszych uczniów szkoły wraz ze świetnie wyposażoną świetlicą.

Od roku szkolnego 2013/2014 szkołą kieruje Beata Kuligowska. Zarządzana przez nią „Czwórka” wzbogaciła się we wrześniu 2014 r. o kompleks boisk sportowych i kontynuuje dobre, ponad dwudziestoletnie tradycje – kształci młodych uczniów, pomaga rozwijać im pasje, a przede wszystkim daje im przestrzeń do poznawania siebie i świata – z jednej strony w nowoczesnych, dobrze wyposażonych salach ze sprawdzoną kadrą pedagogiczną; z drugiej strony pozostaje wciąż szkołą kameralną, przyjazną młodemu człowiekowi, w zaciszu, obok miasta.

Przez ponad 20 lat istnienia SP4, w szkole pracowało w sumie blisko 70 nauczycieli i więcej niż 30 pracowników administracji i obsługi. Uczniowie zdobywali laury w licznych konkursach sportowych, artystycznych, przyrodniczych, matematycznych i prewencyjnych. Ktoś mógłby powiedzieć, że to bardzo dużo, jak na tak małą szkołę. Jednak jako społeczność „Czwórki” wierzymy, że najlepsze dopiero przed nami.

Folder wydany z okazji X–LECIA SZKOŁY >>>

Folder wydany z okazji XX–LECIA SZKOŁY >>>