„Stoi na stacji lokomotywa”
W KRAINIE WIERSZY JULIANA TUWIMA
Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Do dziś jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników. To towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń. W dniu 6 stycznia 2013 r. oficjalnie rozpoczął się Rok Tuwima. Tego dnia sto lat temu w "Kurierze Warszawskim" ukazał się debiutancki wiersz poety "Prośba". 27 grudnia 2013 roku minie 60 rocznica śmierci poety. W związku z tym w szkole realizowany był projekt edukacyjny „Stoi na stacji lokomotywa” – w krainie wierszy Juliana Tuwima. W realizację projektu adresowanego do grupy przedszkolnej i uczniów klas I-VI zaangażowani byli wszyscy nauczyciele naszej szkoły. Projekt opracowały: Ewa Sawicka, Beata Siedlecka i Beata Kuligowska – nauczyciele koordynujący. ZDJĘCIA >>>
Projekt edukacyjny był realizowany od 04 listopada do 10 grudnia 2013 r.
CELE PROJEKTU
- promocja dziecięcej literatury
- rozwijanie zdolności recytatorskich dzieci
- wiązanie treści wiersza z różnymi formami ekspresji: plastyczną, muzyczno- ruchową, teatralną
- budzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych
- wzbogacenie słownictwa dzieci
- kształtowanie pozytywnych uczuć estetycznych
- budzenie wyobraźni dziecka
10 grudnia odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „Stoi na stacji lokomotywa”.
W czasie realizacji projektu były prowadzone następujące działania:
- grupa przedszkolna i uczniowie klas I-III oraz IV-VI ilustrowali wiersze
- w oddziale przedszkolnym uczniowie z klasy III oraz rodzice czytali wiersze
- uczniowie wszystkich klas oglądali w bibliotece gazetkę tematyczną o Julianie Tuwimie oraz wysłuchali krótkich informacji przedstawionych przez panią Danutę Matuszewską
- pani Danuta czytała wiersze w klasie I do których dzieci wykonywały ilustracje
- dzieci z grupy przedszkolnej i uczniowie klas I-III po wysłuchaniu piosenki „Lokomotywa” Barbary Raduszkiewicz malowały lokomotywę i wagony – praca zespołowa na temat „Co było w pozostałych wagonach?”
Samo podsumowanie było ciekawym spotkaniem poetyckim całej społeczności szkolnej. Nauczyciele, rodzice oraz uczniowie czytali i recytowali wiersze Julina Tuwima. Dzieci z oddziału przedszkolnego przedstawiały kalambury. Przerywnikami były utwory muzyczne dla dorosłych i dzieci do tekstów Tuwima. Uczniowie, którzy wykonali prace plastyczne, zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. Niespodzianką była wspólna recytacja wiersza „Lokomotywa” przez nauczycieli naszej szkoły.
Koordynatorzy projektu dziękują wszystkim nauczycielom, rodzicom, pani z biblioteki i uczniom za aktywne włączenie się w jego realizację.