Poczucie bezpieczeństwa jest podstawową potrzebą człowieka. Edukacja w zakresie bezpieczeństwa w środowisku szkolnym stanowi zatem ważny element wychowania dzieci i kształtowania ich osobowości. W tym procesie szkoła pełni niezmiernie ważną rolę, ucząc jak rozpoznawać symptomy zagrożeń, jak ich unikać, a przypadku ich wystąpienia – jak zachowywać się w sytuacji niebezpiecznej , w jaki sposób reagować z zastosowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa. Wiedza nabyta przez młodych ludzi pozwoli im w dorosłym życiu lepiej dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich rodzin. Jesteśmy świadomi wagi tej problematyki w procesie wychowawczym. Dlatego w dniach 18 – 22 listopada 2013 roku w naszej szkole obchodziliśmy Szkolne Dni Profilaktyki. Hasło przewodnie brzmiało: „AKADEMIA BEZPIECZNEGO UCZNIA”. ZDJĘCIA >>>
Szkolne Dni Profilaktyki poświęcone były promowaniu zasad bezpieczeństwa w szkole, w domu, sieci, w drodze do i ze szkoły, w kontaktach z nieznajomymi oraz osobami o niejasnych intencjach. Ponadto tematyka skupiała się wokół zagadnień bezpieczeństwa w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Co się wydarzyło podczas Szkolnych Dni Profilaktyki?
W widocznych miejscach na korytarzach szkolnych umieszczono plakaty promujące zasady bezpieczeństwa z różnych obszarów tematycznych.
Przedszkolaki oraz uczniowie klasy I wysłuchali bajki B. Ciemskiej „Zapałka” zaprezentowanej przez starsze koleżanki z kl. VI (Maję, Weronikę i Julię). Bajka edukacyjna wyjaśniła dzieciom, jak postępować , gdy wybuchnie pożar. Zagadki i zabawy poszerzyły wiedzę dzieci na temat niebezpieczeństw zawiązanych z bawieniem się zapałkami.
Przygoda dzieci z bajką miała również miejsce podczas zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym i w klasach I-III. Uczennice klasy VI (Maja, Weronika, Julia) zaprezentowały dzieciom w formie dramowej bajkę edukacyjną D. Niewoli pt. „Bajka o lisku Chytrusku” , która poruszyła problem związany z postępowaniem w obliczu niebezpieczeństw dotyczących kontaktów z nieznajomymi. Dzieci rozszerzyły i sprawdziły swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwie odgadując zagadki.
Chcąc służyć pomocą w zapewnieniu bezpieczeństwa uczniowie klasy II i III brali udział w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej. Pod czujnym okiem wychowawców klas, nasi uczniowie mogli samodzielnie wykonać sztuczne oddychanie na fantomach.
Z kolei pierwszoklasiści uczestniczyli w programie „Klub Bezpiecznego Puchatka”, który stanowi inicjatywę wzmacniania bezpieczeństwa najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Dzieci korzystały z książeczki, która stanowiła atrakcyjną pomoc w zdobywaniu wiedzy o tym, jak być bezpiecznym w szkole, w domu i na drodze. Natomiast rodzice pierwszoklasistów otrzymali broszury informacyjne z poradami i wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci.
Treści dotyczące bezpieczeństwa realizowano również na zajęciach świetlicowych. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego, zaznajamiali się z zagadnieniami bezpiecznego internetu. Ponadto w świetlicy odbywały się seanse multimedialne „Bezpieczny dom”, „Bezpieczna szkoła”, „Bezpieczna ulica”.
Na lekcjach wychowawczych w klasach IV-VI wychowawcy klas poruszali zagadnienia bezpieczeństwa przy aktywnym udziale uczniów ( np. „Bezpieczeństwo uczniów w szkole" kl. V).
Podczas całego tygodnia uczniowie klas V i VI na zajęciach warsztatowych przeprowadzonych przez pielęgniarkę szkolną - p. Danutę Michalak zdobywali wiedzę o szkodliwości palenia papierosów. Zajęcia kształtowały postawy sprzyjające podejmowaniu racjonalnych decyzji w ewentualnym kontakcie z nikotyną. Z kolei rodzicom uczniów klas IV –VI zaproponowano spotkanie ze st. inspektorem z Komisariatu Policji w Nowogardzie – p. Klaudia Gieryń, które miało na celu podniesienie wiedzy rodziców na temat środków odurzających oraz ich wpływu na życie młodego człowieka.
Wszyscy uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w z teście sprawdzającym ich wiedzę w zakresie bezpieczeństwa. Uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki, otrzymali dyplomy i nagrody. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
„Bez bezpiecznej szkoły
nie ma dobrej atmosfery do nauczania”
Krystyna Szumilas
Dziękuję za owocną współpracę - Aneta Kaczmarek.