Cyberprzemoc i hejt w Internecie - spotkanie klasy 6 z policjantką
Internet stał się narzędziem, z którego korzystamy wykonując wiele codziennych czynności. Szkoła, praca, nasze zainteresowania prowokują do zdobywania wiedzy, wyszukiwania informacji lub eksponowania swoich pasji. Musimy jednak pamiętać o naszym bezpieczeństwie, ochronie naszej prywatności i postępowaniu w zakresie poszanowania obowiązujących zasad prawa. Nawyki bezpiecznego korzystania z Internetu powinniśmy kształtować od najmłodszych lat.

Z tego właśnie powodu, na jednej z listopadowych godzin z wychowawcą, uczniowie klasy 6 gościli panią Joannę Podbiegło z Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie, która w ramach projektu profilaktycznego „CyberGryf”, przestawiła uczniom problem cyberprzemocy i hejtu w Internecie. Podczas spotkania pani sierżant przybliżyła uczniom pojęcie uzależnienia od telefonu i Internetu oraz omówiła zagrożenia jakie mogą spotkać korzystających z portali społecznościowych bądź innych komunikatorów dostępnych w sieci. Poruszono także kwestie odpowiedzialności prawnej nieletnich, zgody na publikację (np. zdjęć) oraz formy pomocy pokrzywdzonym cybeprzemocą.

„CyberGryf” to wspólny projekt Komendy Wojewódzkiej w Szczecinie i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Na stronie internetowej www.bezpiecznicyfrowo.wzp.pl , można znaleźć omawiane na spotkaniu aspekty, a także filmy edukacyjne czy informacje na temat aplikacji do kontroli rodzicielskiej.