Jan Czochralski - geniusz wyklęty
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Nowogardzie stali się uczestnikami niecodziennego wydarzenia, którym była wystawa przywieziona do szkoły, poświęcona osobie profesora Jana Czochralskiego oraz jego odkrycia jak powodu do dumy narodowej.

Ekspozycja składała się z 20 plansz przedstawiających postać i dokonania uczonego, metodę otrzymywania monokryształów, fakty z życia prywatnego.

Jan Czochralski to światowej sławy uczony w dziedzinie fizyki i chemii. Jego prace naukowe utorowały drogę mikroelektronice. Nazywany bywa ojcem rewolucji elektronicznej, ze względu na odkrycie pomiaru szybkości krystalizacji metali. Jego metoda zwana metodą Czochralskiego polega na powolnym, stopniowym wyciąganiu z roztopionego materiału zarodka krystalicznego sposób zapewniający stabilną i powolną krystalizację. Obecnie tę metodę stosuje się na skalę przemysłową do produkcji monokryształów, np. półprzewodników.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w wystawie poszukując odpowiedzi na pytania wylosowane znajdujące się na biletach wstępu. Zwiedzanie i poszukiwanie informacji nie mogło być nudne, zaś możliwość uzyskania pozytywnej oceny motywowała do prawidłowego wykonania zadania i większego zainteresowania postacią.