Zabawa zmysłami
Jeszcze przed feriami uczniowie klasy 2 uświadomili sobie, jaką role odgrywają zmysły w naszym życiu.

Za ich pośrednictwem badali substancje chemiczne i okazało się, że z dużą ostrożnością należy obchodzić się z substancjami, których nie znamy, a i to samo słowo może oznaczać w języku chemicznym bardzo różne substancje, np. alkohol – każde dziecko pewnie kojarzy to z substancją, którą spożywają ludzie dorośli i należy tylko dopowiedzieć, że chodzi tu o alkohol etylowy. Bo np. alkohol metylowy jest silną trucizną, a alkohol glicerynowy (propanotriol) drugoklasiści spróbowali i bardzo im smakował, gdyż jest słodki. Należy nadmienić tylko, że propanotriol to składnik syropów dla dzieci, ale też dodatek do słodyczy.

Ponadto uczniowie zobaczyli, jak groźny może być kontakt z kwasem siarkowym (VI), który niszczy papier, materiał i zwęgla drewno czy cukier, albo jak nieprzyjemny zapach ma amoniak.

Następnie sami stali się badaczami i za pomocą wskaźników identyfikowali roztwory kwaśne i zasadowe.

Praca, nauka i zabawa w jednym, a przy tym jakie skupienie na twarzach małych badaczy, którym zdecydowanej powagi dodają rękawiczki i okulary podczas eksperymentowania.

Do zobaczenia po feriach!!!