Klasa 5 z wizytą w Domu Chlebowym w Marianowie

30 października 2018 r. uczniowie klasy 5 wzięli udział w warsztatach piekarniczo-ciastkarskich w gospodarstwie agroturystycznym „Chlebowy Dom” w Marianowie.
Podczas czterogodzinnych warsztatów piątoklasiści poznali zawód piekarza i cukiernika oraz mieli okazję samodzielnie przemielić ziarna zboża żarnami na mąkę. Poznali także etapy tworzenia chleba oraz zastosowanie poszczególnych zbóż w codziennym życiu. Uzyskaną wiedzę mogli sprawdzić w przygotowanych przez organizatorów rozsypankach wyrazowych.
Największą jednak przyjemnością była dla wszystkich część praktyczna warsztatów. Najpierw uczniowie wykonali podpłomyki, które zjedli z konfiturą na drugie śniadanie. Następnie przygotowali chlebek z makiem, kruche ciastka z posypką i drożdżówki nadziewane dżemem lub budyniem. Piękna pogoda umożliwiła także - pomiędzy wypiekami przejażdżkę meleksem i grę w koszykówkę. Na sam koniec owocnej pracy uczestnicy zostali poczęstowani wyrabianą na miejscu pizzą, a wszystkie wykonane przez siebie wyroby zabrali do domu.
Składam serdeczne podziękowania dla pani Sylwii Piwowarczyk za wsparcie i sprawowaną opiekę nad uczniami podczas wyjazdu.

Anna Jurczyk
wychowawca klasy 5