Podziemne trasy Szczecina
26 marca 2018 roku uczniowie z klasy III a z wychowawczynią, panią Jolantą Mielewczyk i uczniowie z klasy II b z wychowawczynią, panią Patrycją Mańkowską oraz pani Magdalena Pietrzak wybrali się na wycieczkę do Szczecina.

Głównym celem tej wycieczki było przejście Podziemnymi Trasami Szczecina. Z kaskami na głowach i pełni energii, podążając za głosem przewodniczki, przemierzaliśmy „Trasę II wojny światowej”.

Miejsce, w którym się znaleźliśmy, to rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z okresu II Wojny Światowej i nalotów RAF-u na Szczecin. Budowa tego największego w Polsce schronu, przeznaczonego dla ludności cywilnej, została ukończona przez Niemców w 1941 roku. Dzięki tej wycieczce poznaliśmy m. in.: historię systemów fortecznych Szczecina powstałych podczas II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się również, jak było zorganizowane życie w schronie i w mieście podczas nalotów, a także poznaliśmy informacje o przemyśle wojennym i pracy przymusowej Polaków i innych okupowanych narodowości. Na zdjęciach obejrzeliśmy zniszczenia Szczecina w wyniku nalotów. Pani przewodniczka opowiedziała nam o deportacjach i osadzaniu ludności w mieście, o pierwszych dniach polskiego Szczecina, odgruzowywaniu miasta i pierwszych latach powojennych. Ta wycieczka to nie było tylko przejście tunelami schronu, ale także zetknięcie z bardzo ważną częścią historii naszego regionu i kraju.

Po opuszczeniu najbezpieczniejszego miejsca w Szczecinie, czyli schronu przeciwlotniczego, grupa udała się na kręgle.

PM