miasto nauki

22 października uczniowie naszej szkoły i Publicznego Gimnazjum nr 3 udali się do Muzeum Narodowego w Szczecinie, aby uczestniczyć w interaktywnej wystawie „ Miasto Nauki”, będącej przykładem nowoczesnej komunikacji naukowej. Wystawa stanowi wyjątkową formę zapoznania uczniów z podstawowymi prawami przyrody.  ZDJĘCIA>>>
Celem ekspozycji jest zainteresowanie uczniów nauką, wspomaganie samodzielnego uczenia się oraz uzupełnienie oferty systemu szkolnictwa. Ma ona również inspirować do odkrywania i zrozumienia świata poprzez samodzielne doświadczenia.
 
Na ekspozycji liczącej ponad 40 obiektów edukacyjnych poprzez zabawę można między innymi poznać takie zagadnienia jak: odbicie, załamanie i rozszczepienie światła, miraż, prawdziwe lustro, nieskończoność od środka, studnia bez dna, czy też „ Wirujący domek”, który cieszył się największym powodzeniem wśród uczniów i osób dorosłych.
Drugą część stanowiła interaktywna lekcja chemii i fizyki na wesoło pt.„ O dwóch takich co skroplili azot”. Podczas spektaklu uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób po raz pierwszy uzyskano ciekły azot. Jak azot zmienia stan skupienia z powrotem w postać ciekłą ?. Jaka jest jego rola w kuchni molekularnej?. Miały również miejsce pokazy specjalne z wykorzystaniem ciekłego azotu i metanu, takie jak zamrażanie produktów spożywczych, podpalanie metanu, którym towarzyszyły efekty specjalne, wybuchy i eksplozje.
W odróżnieniu od obiektów prezentowanych na tradycyjnych wystawach, eksponaty z „ Miasta Nauki” zaprojektowane są w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzić doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki.
Tego typu zajęcia to kolejne spotkanie z wiedzą podaną przede wszystkim w aktywny sposób, a więc przez samodzielne dochodzenie do sukcesu.