noc naukowców 21 Dnia 25 września odbyła się "Noc Naukowców", w której uczestniczyła 50-osobowa grupa uczniów z nowogardzkich szkół: Publicznego Gimnazjum nr 3 im. Zjednoczonej Europy oraz Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II.
Uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach, pokazach, iluzjach oraz eksperymentach z różnych dziedzin nauki. Ponadto mieli wiele okazji, by wygrać nagrodę w jednym z całego mnóstwa organizowanych tam konkursów.
Warto podkreślić, że uczennica gimnazjum – Kamila Kędzierska otrzymała pendrive'a, jako nagrodę za poprawne odpowiedzi na pytania związane z ekologią i Europą.
Uczniowie mieli naprawdę dużo okazji, by zdobyć nagrody, np. w konkursie „Mistrz lutowania” czy „Narysuj rybę". W tych konkursach uczniowie również wykazali się swoimi zdolnościami. Każdy mógł brać udział w dowolnym konkursie, a trzeba przyznać, że było ich wiele. Grupa miała także okazję podziwiać całe mnóstwo atrakcji, tj. „Zobacz, usłysz i poczuj piorun”, pokaz robota czy „Zadymiony namiot”, który polegał na oddaniu warunków, jakim zostaje poddany włamywacz, np. w sklepie jubilerskim. Uczniowie byli zachwyceni, gdy mogli ubić masło, czy wydoić sztuczną krowę. Uczestnicy tego spotkania otrzymywali drobne upominki takie jak: bransoletki świecące w ciemności, wiatraczki, piłeczki, smycze na klucze czy kolorowe żaróweczki w formie breloczka. Młodzi naukowcy z pewnością świetnie się bawili na tej imprezie.
noc naukowNoc Naukowców jest to impreza organizowana przez ZUT (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny). Wydarzenie to jest organizowane od 2006 r w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ma ona na celu promowanie nauki i ośrodków naukowych, a przede wszystkim: zawodu naukowca.
Natalia Osmelak i Klaudia Pasik