WYCIECZKA NA LOTNISKO I DO LPR SZCZECIN-GOLENIÓW

W poniedziałek, 23 października, uczniowie klasy trzeciej wybrali się na wycieczkę. Celem wycieczki było poznanie ogólnych zasad bezpieczeństwa obowiązujących na lotnisku, obserwacja odprawy bagażu, kontroli bezpieczeństwa oraz funkcjonowanie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lotnisku Szczecin-Goleniów. Przed wejściem na lotnisko powitała  nas pani Beata – funkcjonariuszka Placówki Straży Granicznej w Szczecinie, pełniąca służbę w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów im. NSZZ „Solidarność”, która oprowadziła i zapoznała nas z zadaniami Straży Granicznej na lotnisku, m.in. w jaki sposób jest organizowana i dokonywana kontrola ruchu granicznego, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz zasady kontroli bezpieczeństwa w portach lotniczych. Musieliśmy przejść przez specjalne przejście służbowe, gdzie Służba Ochrony Lotniska wydała nam specjalne przepustki, zdjąć plecaki i kurtki oraz przejść przez specjalną bramkę, a nasze rzeczy były skanowane.

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czego nie należy wnosić na pokład samolotu, co zrobić aby odprawa przebiegała szybko i sprawnie. Obejrzeli także rzeczy, których nie należy przywozić jako pamiątki z wakacji. Ogromnym przeżyciem była obserwacja samolotu, który miał problemy z lądowaniem z powodu mgły, wyjściem pasażerów, odbiorem bagaży specjalnym samochodem z wagonikami oraz wejściem na pokład następnych pasażerów i jego startem. Następnie uczniów przywitali strażacy z Lotniskowej Straży Pożarnej, którzy zajmują się bezpieczeństwem na lotnisku oraz pasie startowym. Lotnisko posiada wielki wóz strażacki w razie nagłych wypadków lotniczych. Strażacy zademonstrowali uczniom wyposażenie wozu strażackiego, dzieci mogły wspiąć się do kabiny i przymierzyć hełm strażacki oraz zadać mnóstwo pytań, na które otrzymali rzeczowe odpowiedzi. Później odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Zespołu Interwencji Specjalnych Straży Granicznej, którzy zaprezentowali możliwości robotów pomocnych w pracy oraz ubranie ochronne, które waży ok. 40 kilogramów. Funkcjonariusze realizują zadania związane z rozpoznawaniem, zapobieganiem i wykrywaniem przestępstw pozostających w związku z wykonywaniem komunikacji lotniczej. To dzięki Nim wiemy już, że nie wolno pozostawiać bagażu bez opieki i jakie z tego mogą wyniknąć konsekwencje. Na koniec o swojej pracy opowiedzieli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, a najmilszy akcent sprawiła łagodna, czworonożna „celniczka” Lili – pies służbowy, która zaprezentowała swoje umiejętności. Opieka i wyszkolenie psów jest bardzo trudne, ale psy świetnie odnajdują substancje niebezpieczne, które mogą znaleźć się w bagażu podróżujących osób. I znów zadano mnóstwo pytań, i znów fachowo odpowiedziano. Każdy z uczestników wycieczki przeszedł odprawę, kontrolę bezpieczeństwa, niektórzy pozowali do zdjęć. Zwiedziliśmy halę odlotów i przylotów, sortownię bagażu, oczywiście zakupiliśmy świetne pamiątki. Od pani Beaty otrzymaliśmy pamiątkowe Paszporty i krzyżówki, które utrwalą naszą wiedzę i będą nam przypominały dzisiejsze spotkania.

Po zwiedzaniu Portu Lotniczego uczniowie zostali zawiezieni do siedziby Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tam również zostali poddani kontroli, musieli przejść przez bramki bez kurtek i plecaków, a niektórzy, jak poprzednio, bez butów. Ratownik medyczny wraz z pilotem opowiedzieli uczniom o swojej odpowiedzialnej pracy, odpowiedzieli na wiele pytań i pokazali śmigłowiec ratunkowy z wyposażeniem ratującym życie oraz halę, gdzie naprawia się takie śmigłowce. Przygotowanie załogi do podjęcia akcji ratowniczej trwa tylko 3 minuty!

Dzięki wizycie w Porcie Lotniczym i LPR uczniowie dowiedzieli się nie tylko jak bezpiecznie i bezproblemowo podróżować, ale również poznali pracę służb lotniskowych i medycznych: Lotniskowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Lotniska, Zespołu Interwencji Specjalnych Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej oraz pracowników LPR „od kuchni”.

Serdecznie podziękowaliśmy wszystkim pracownikom obu lotnisk za miłe przyjęcie i wspaniałą atmosferę podczas wycieczki wręczając dyplomy z podziękowaniami z naszymi podpisami oraz kwiaty. Dzisiejsze spotkania, rozmowy i emocje im towarzyszące pozostaną na długo w naszych pamięciach.  Na lotnisko zawiózł nas pan Roman, dziadek Kuby, a zwiedzały z nami i dbały o nas mamy Leny i Karola, czyli pani Żaneta i pani Danusia, którym serdecznie dziękujemy! 

Wych. kl. III Irmina Lasota-Kowalska